Knights Official Sponsor

Boys Varsity Wrestling · Section 5AAA CHAMPIONS!!


The Knights became Section 5AAA CHAMPIONS this past Saturday. This is the 20th consecutive year the wrestlers have won their section and advanced to the state tournament. The Knights will be wrestling at the Xcel Energy Center on Thursday, March 1st. The first quarterfinal round is scheduled for 9AM. Before then, the Knights will compete at their Individual Section tournament hosted by Mound-Westonka. The event will be held this upcoming Saturday (02/24). The first round will begin at 10AM and the championship matches will begin at 3 PM.

Below are the results from this past weekend’s competition.

QUARTER-FINALS

St. Michael-Albertville 79 Robbinsdale Armstrong 0
106 – Isaiah Mlsna (St. Michael-Albertville) over Diego Terriquez (Robbinsdale Armstrong) Fall 1:08
113 – Brandon Psyk (St. Michael-Albertville) over Devin Ankeny (Robbinsdale Armstrong) Fall 0:28
120 – Nathan Nygaard (St. Michael-Albertville) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Patrick Mckee (St. Michael-Albertville) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Dylan Hanson (St. Michael-Albertville) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Kyle Elkie (St. Michael-Albertville) over Brendon Ha (Robbinsdale Armstrong) Fall 3:44
145 – Hayden LeMonds (St. Michael-Albertville) over Amauri Easley (Robbinsdale Armstrong) Fall 2:00
152 – Carl Leuer (St. Michael-Albertville) over Ben Mennenga (Robbinsdale Armstrong) Maj 12-1
160 – Boden Sperr (St. Michael-Albertville) over Logan Ehlenz (Robbinsdale Armstrong) Dec 3-2
170 – Wyatt Lidberg (St. Michael-Albertville) over Guissepe Ue (Robbinsdale Armstrong) Fall 1:04
182 – Gabe Anderson (St. Michael-Albertville) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Cole Jann (St. Michael-Albertville) over Hamza Mohamed (Robbinsdale Armstrong) Fall 1:16
220 – Toby Dehn (St. Michael-Albertville) over Caleb Ley (Robbinsdale Armstrong) Fall 3:43
285 – Allen Winters (St. Michael-Albertville) over James Ohm (Robbinsdale Armstrong) Fall 1:10

SEMI-FINALS:

St. Michael-Albertville 65 Wayzata 8
106 – Cael Swensen (Wayzata) over Isaiah Mlsna (St. Michael-Albertville) Dec 6-4
113 – Brandon Psyk (St. Michael-Albertville) over Parker Wolff (Wayzata) Fall 1:25
120 – Nathan Nygaard (St. Michael-Albertville) over Matthew Wallerius (Wayzata) Fall 0:38
126 – Cole Becker (St. Michael-Albertville) over Cole Ciardelli (Wayzata) Fall 1:13
132 – Patrick Mckee (St. Michael-Albertville) over Lucas Ojeda (Wayzata) Fall 1:12
138 – Dylan Hanson (St. Michael-Albertville) over Royce Hogue (Wayzata) Dec 6-2
145 – Mitchell Hogue (Wayzata) over OP Johnson (St. Michael-Albertville) Fall 1:00
152 – Carl Leuer (St. Michael-Albertville) over Parker Cary (Wayzata) Maj 13-5
160 – Owen Vike (St. Michael-Albertville) over Cayden Homme (Wayzata) Maj 11-0
170 – Wyatt Lidberg (St. Michael-Albertville) over Josh Harrah (Wayzata) Fall 1:34
182 – Gabe Anderson (St. Michael-Albertville) over Cameron Johnson (Wayzata) Fall 3:51
195 – Cole Jann (St. Michael-Albertville) over Elliot Omlid (Wayzata) Fall 3:28
220 – Nolan Schmitz (St. Michael-Albertville) over Max Bunning (Wayzata) Fall 0:41
285 – Allen Winters (St. Michael-Albertville) over Jac Carver (Wayzata) Fall 1:33
Wayzata’s team score was adjusted by -1.000 for unsportsmanlike conduct – coach

FINALS:

St. Michael-Albertville 54 Maple Grove 12
106 – Joey Thompson (Maple Grove) over Johnny Mlsna (St. Michael-Albertville) Fall 1:12
113 – Brandon Psyk (St. Michael-Albertville) over Max Johnson (Maple Grove) Fall 1:39
120 – Nathan Nygaard (St. Michael-Albertville) over Dylan Schultz (Maple Grove) Fall 0:25
126 – Patrick Mckee (St. Michael-Albertville) over Simeon Paynter (Maple Grove) Fall 0:31
132 – Dylan Hanson (St. Michael-Albertville) over Tyler Rengel (Maple Grove) Dec 9-2
138 – Gavin Peterson (Maple Grove) over Kyle Elkie (St. Michael-Albertville) Dec 7-1
145 – Hayden LeMonds (St. Michael-Albertville) over Alex Aitkin (Maple Grove) Fall 3:04
152 – Carl Leuer (St. Michael-Albertville) over Aacoda Aitkin (Maple Grove) Maj 9-1
160 – Owen Vike (St. Michael-Albertville) over Sam Quiroz (Maple Grove) Maj 11-1
170 – Wyatt Lidberg (St. Michael-Albertville) over Jacob Hebert (Maple Grove) Fall 3:58
182 – Gabe Anderson (St. Michael-Albertville) over Evan Hull (Maple Grove) Dec 4-3
195 – Nolan Schmitz (St. Michael-Albertville) over Isaac Boehmer (Maple Grove) Maj 12-4
220 – Adam Skogman (Maple Grove) over Cole Jann (St. Michael-Albertville) Dec 3-1
285 – Allen Winters (St. Michael-Albertville) over Westyn Doubler (Maple Grove) Fall 0:48